STM32L151RBH6
ZhongHao Industry Limited
Contact Now
STM32L151RBH6
  • 1
Category : Integrated Circuits (ICs) Embedded Microcontrollers
Package / Case : 64-TFBGA
Number of I/O : 51
Operating Temperature : -40°C ~ 85°C (TA)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) : 1.8V ~ 3.6V
DigiKey Programmable : Not Verified
RAM Size : 16K x 8
Program Memory Type : FLASH
Connectivity : I²C, IrDA, LINbus, SPI, UART/USART, USB
Package : Tray
EEPROM Size : 4K x 8
Program Memory Size : 128KB (128K x 8)
Oscillator Type : Internal
Peripherals : Brown-out Detect/Reset, Cap Sense, DMA, I²S, POR, PWM, WDT
Product Status : Not For New Designs
Core Size : 32-Bit Single-Core
Mounting Type : Surface Mount
Series : STM32L1
Supplier Device Package : 64-TFBGA (5x5)
Data Converters : A/D 20x12b; D/A 2x12b
Mfr : STMicroelectronics
Core Processor : ARM® Cortex®-M3
Speed : 32MHz
Base Product Number : STM32L151
Description : IC MCU 32BIT 128KB FLASH 64BGA
Contact Now
ARM® Cortex®-M3 STM32L1 Microcontroller IC 32-Bit Single-Core 32MHz 128KB (128K x 8) FLASH 64-TFBGA (5x5)